Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŘÍSPĚVKY REDAKTORŮ K PŘÍPADU PEROUTKA

13. 8. 2015

PŘÍPAD PEROUTKA NEKONČÍ. NAŠI REDAKTOŘI A DOPISOVATELÉ DOPLŇUJÍ NAŠE POZNATKY . DĚKUJEME PÁNŮM VÁCLAVU HRABOVSKÉMU ( redakce NL) A DOPISOVATELI NL

ING. ZDEŇKU BECKOVI

NÁRODNÍ LISTY

-NÁRODNÍ MYŠLENKA-

NDS-ALMANACH-LUMÍR .

narodnilisty@centrum.cz, cmnd.nds@centrum.cz, valenta.cmnd@gmail.com,

 

Novinky.cz, Dnes 7:18, Praha


 

Kleslová (ANO) skočila na vtip a ohlásila nález Peroutkova článku


 

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO) ohlásila v pátek na facebookovém profilu městské části nález článku Hitler je gentleman, který několik měsíců usilovně hledal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Město trvalo na tom, že pravost zjevného podvrhu musí ověřit. K autorství se posléze přihlásil literární kritik Jaromír Slomek, který si prý chtěl vystřelit z kolegů novinářů.

Nalezená stránka Přítomnosti s článkem Hitler je gentleman. Ve skutečnosti vznikla nedávno.


 


 


 

FOTO: Hynek Beran, ČTK

Dnes 7:18 - Praha


 

Text byl nalezen při novinářské prohlídce vily Karla Čapka. Pravost výtisku odmítli přítomní historici i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Poukazovali na moderní papír i typ písma, které se ve 30. letech nepoužívalo.

Slomek, který působí v časopisu Týden, sdělil ČRo, že falešný článek vytvořil jako legraci pro kolegy novináře. „Já jsem si říkal, že je nedůstojné, co předvádí Hrad s hledáním článku, který neexistuje, a že se trochu vysměju žertem této frašce, která už unavuje,“ uvedl.

Přitom Praha 10 článek zpočátku vydávala za pravý. „Peroutkův článek je konečně na světě, vzkázala světu s nadsázkou naše paní starostka Radmila Kleslová (ANO). Pravost se momentálně snažíme prověřit,“ napsala městská část na sociální síti.

Na existenci článku trvá prezident Miloš Zeman, který o něm mluvil letos v lednu, Peroutkova vnučka podala kvůli tomu žalobu, jíž se domáhá od prezidenta omluvy.p


 

Necháme ho prozkoumat,“ řekl radní Bohumil Zoufalík poté, co společně s částí novinářů přišel z Čapkovy pracovny s údajnou titulní stranou Přítomnosti v ruce. Článek je na ní vlevo dole, jak si ho měl zapamatovat Zeman.

Tento dokument bude, stejně jako další nalezené materiály, odeslán k expertize Národního památkového ústavu. Teprve po vyhotovení odborné analýzy budeme moci sdělit definitivní stanovisko k jeho pravosti,“ uvedl na dotaz, zda bude nechávat dokument zkoumat, když jde o zjevné falzum, mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Falzum prokoukli

Objev radnice komentoval Ovčáček slovy: „28. 10. 1938 byl z nařízení druhorepublikové vlády pracovní den. Žádné zvláštní vydání by cenzura nedovolila. A navíc - na místě utržení části stránky se skví zcela nový, bílý papír,“ napsal.


 

Pracovna Karla Čapka ve vile bratří Čapků

FOTO: Jan Handrejch, Právo


 

Lidé, kteří fotografie komentují na facebooku, si všimli ještě dalších nedostatků, například že prvorepubliková Přítomnost byla sázená do dvou sloupců nebo že je na výtisku použito moderní písmo. Jméno autora bylo také vytištěno s chybou.

O tom, že jde o podvrh, novináře ujistil i historik Národního památkového ústavu Filip Srovnal, který předměty v Čapkově vile zkoumal. „Je to papír dnešní gramáže. Navíc je to vytištěné na inkoustové tiskárně,“ uvedl.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek Hitler je gentleman, což podle odborníků není pravda.

Za svůj výrok se zatím Zeman neomluvil; omluvil se jen za to, že článek nenašel. Prezident nabídl nálezci údajného článku odměnu 100 tisíc korun.


 

Vilu otevřou začátkem roku 2018

Polovinu dvojvily, která patřila spisovateli Karlu Čapkovi, zakoupila radnice Prahy 10 předloni od soukromého majitele za 44 miliónů.

 


  

Zahrada vily bratří Čapků

FOTO: Jan Handrejch, Právo


 

Pro veřejnost by se mohla otevřít začátkem roku 2018, řekl včera Zoufalík. Úpravy podle něho čekají i unikátní zahradu okolo vily, od obojího se našly projekty. „Máme také původní objednávkové listy na rostliny podepsané přímo Karlem Čapkem,“ uvedl Zoufalík.

Rsk, ČTK, Právo

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky AKTUALITY DNE