Jdi na obsah Jdi na menu
 


POKRAČOVÁNÍ VODNICKÉ POHÁDKY III. BUDEME TŘI

22. 10. 2014

 

 

Josef Lada je autor nejznámějších vodníků ve světě

fota v galerii
 

Jak bylo psáno v minulých dílech, vodník Zdenda byl samotář, ale kousek od Kamenného Přívozu potkal na Žampachu svoji životní lásku vodnici Irenku . Vzali se a začali spolu hospodařit „na svém“ v pověstné tůni mezi oběma místy, kam dříve jezdili trampové, nyní „masňáci“ , kteří změnili tvář krajiny z panenské na město chat. Nechávali množství obalů z mogulů a olejů v řece Sázavě a Zdenda s Irenkou si museli u jedné z bójí vyčistit tůni od nánosů odpadů po lidech. Topit „hříšníky „ je moc nebavilo a když se stmívalo a léto skončilo , mezi nimi vznikla touha , která se odrazila na změně chování Irenky, které začalo být špatně …..

Irenko, nenapila jsi se zase nějaké nafty“? Starostlivě řknul Zdenda. „ Irenka se odhodlala jít k místnímu doktoru Vonáskovi . Velice se podivil koho to má v ordinaci, ženskou docela zelenou a tak si pomyslil : „ Zas nějaký exces mladých“ a konstatoval posléze po testech, že Irenka je v jiném stavu . Dostala těhotenský průkaz s tím, že dr. Vonásek jí nabádal aby bydlela v suchém prostředí a teple..Ovšem u vodníků je to jinak. To, že krev měla studenou jen zvýšilo páně doktora údiv.

Irenka povznesena hupsla domů do tůně a Zdenda netrpělivě očekával příští slova Irenky ….“ Jestlipak víš Zdendíčku co bude u nás nového?“ Napínala svého zeleného mužíčka, kterému dlouho nedošlo co má za lubem . Až pak se vyjádřila: „ No budeme mít spolu vodnické miminko ...“ Zdenda udělal ve vodě obrat do vrtule a celý šťastný objal Irenku se slovy : „ No konečně se budou v Posázaví zase rodit vodníčci ...“ ( pokračování příště )

 

Náhledy fotografií ze složky ALMANACH 2012 POPRVÉ NA INTERNETU